News & media
Jan 28, 2025
Az olaszok perrel rakják ki otthonról a 40-es gyerekeiket, a svédeknél már a 20 évesek is inkább önállóan nyomorognak
A Betűtészta 6. adásában Murinkó Líviával, a KSH Népességtudományi Kutatóintézet tudományos főmunkatársával beszélgettünk a mamahotel jellemzőiről, a szülők és a gyerekek között feszülő ellentétekről és arról, hogy az idősebb vagy a fiatalabb generáció tagjai élnek-e inkább a lehetőséggel.
Kun Zsuzsi, Balázs Zsuzsanna
Jan 3, 2025
Válás 50 felett
Míg a negyven alatti pároknál az utóbbi tíz évben csökkent a válások száma, az idősebbek körében éppen ellenkező a trend: az ötven vagy annál idősebb házasok körében negyedével emelkedett a válási arány. A kétezres évek óta vált gyakoribbá a több évtizedes házasság után történő válás, már a 2019-ben kimondott válások közel harmada is legalább húszéves házasságnak vetett véget. Murinkó Lívia, a Népességtudományi Kutatóintézet tudományos főmunkatársa szerint ennek több oka lehet, köztük az, hogy „minden később történik”: kitolódott a házasságkötés ideje, éppen ezért a házasságok is később „érnek meg” a válásra.
Pomaranski Luca, wmn.hu
Aug 6, 2024
Akkorát csúsztatnak Orbánék a 150 ezer gyerekkel, hogy a Holdról is látszik
Spéder Zsolt és Murinkó Lívia 2022-es, átfogó kutatása azt vizsgálta egy nagymintás panelkutatás adatain, befolyásolják-e az egyes családpolitikai rezsimek az első, illetve a harmadik gyerek születését (tehát a szülővé válást és nagycsaláddá válást).
Előd Fruzsina
Oct 20, 2023
A babaváró robbantotta csúcsra, de kifulladt a lendület: óriásit esett a házasságkötések száma
2015 óta a legrosszabb évet zárhatja idén Magyarország a házasságkötések számában, nyolc éve nem volt olyan kevés esküvő itthon, mint most. Bár az év utolsó három hónapjának adatait még nem ismerjük, az elmúlt évek tendenciái alapján nem várható jelentős javulás, a háború és a magas infláció pedig még kevésbé hat megnyugtatóan a fiatal párokra.
Ferentzi András
Sep 6, 2023
Kipukkadt a házasodási lufi: ezért nem állnak már oltár elé a magyarok
Nem utolsó sorban Murinkó szerint érdemes figyelembe venni a házasságfelfogás változását is az elmúlt években. Feltehetően a kormányzati támogatásoknak köszönhetően trendibb lett házasságot kötni: mivel sokan döntöttek mellette az anyagi segítségek miatt, a folyamat láncreakciót indított el.
Kákonyi Dávid
Dec 23, 2022
Nő-e a gyerekvállalási kedv, ha pénzt ad érte a kormány? Harminc év családpolitikáját nézték át a válaszért
Évtizedek óta próbálnak tenni valamit a kormányok, hogy megállítsák a népességfogyást, nem túl nagy sikerrel. A Tárki Társadalmi riportja azt vizsgálta, mennyire számít a kormány politikája a gyerekvállalás ösztönzésében, és arra jutott: a harmadik gyerekek megszületését segítheti a családpolitika, az első gyerekvállalásnál nem annyira fontos kérdés, mit tesz az állam.
hvg.hu
Sep 18, 2022
Miért nem szüljük tele az országot? És miért is kéne?
[...] egy ország lakosainak boldogsága, életminősége vagy akár gazdasági termelékenysége nem függ össze azzal, hogy hányan vannak. Inkább fordítva: egy prosperáló ország teremti meg annak a lehetőségét, hogy több gyermek szülessen, hogy a gyermekvállalási tervek megvalósuljanak.
telex.hu
Feb 13, 2022
Ezt nem gondoltuk volna a magyar házasságokról
Az talán nem meglepő, hogy a házasodó párok a leggyakrabban szombaton járulnak az anyakönyvvezető elé. Az ezredforduló óta csökkent viszont a szombat népszerűsége (79-ről 50%-ra), helyette egyre többen választják a pénteket (2020-ban 28%) vagy a többi hétköznapot (21%) a polgári esküvőjük időpontjául.
portfolio.hu
Sep 7, 2021
Ásó, kapa, nagyharang, csok, babaváró hitel – miért házasodunk ma?
De minek is köszönhető pontosan ez a házasságdömping a fiatalok körében?
A szakértő szerint többségében az utóbbi két évben a házasok által igénybe vehető támogatások (kedvezményes kamatú babaváró hitel, a csok vagy az első házasoknak járó adókedvezmény) hatására ugrott meg jelentősen ez a szám
Filákovity Radojka
Oct 22, 2020
A magyar fiatalok gyors ütemben közelítenek Nyugat-Európához
A 2010 utáni Fidesz-korszak házasságokat erőltető modellje egy meglehetősen értelmetlen, társadalmi változásokkal szembemenő vállalkozás – bár ezt ennyire explicit módon nem írják le, mégis ez derül ki Kapitány Balázs és Murinkó Lívia tanulmányából. A magyarok a jogi és pénzügyi előnyök érdekében sok esetben hajlandóak aláírni a házassági papírokat, már csak azért is, mert a későbbi válás egyszerű formális lehetősége miatt ezt a döntést sokkal könnyebb meghozni, mint például a gyerekvállalásba belevágni.
Torontáli Zoltán
May 22, 2020
How cash support and tax relief may matter for third births in Hungary
Well targeted policy measures can influence fertility even in times of intensive social and economic change. Analysing data from the Hungarian Generations and Gender Survey, Zsolt Spéder, Lívia Murinkó and Livia Sz. Oláh show that flat-rate cash support encouraged low educated two-child parents to have a third child, and tax-relief had a similar effect among the highly educated.
Spéder Zsolt, Murinkó Lívia és Oláh Sz. Livia
Feb 24, 2020
"Éreztük, ez nem egy szokványos esküvő": Házasságkötés karanténidőszakban
A statisztikai mutatók és a bizonytalannak tűnő gazdasági helyzet ellenére is vannak olyanok, akik eldöntötték: rendkívüli körülmények közepette is bevállalják az esküvőt. Végtére is a lényeg már megvan: a menyasszony és a vőlegény, akik készen állnak arra, hogy egy életre elköteleződjenek egymás iránt.
Kérdy Katalin
Jan 13, 2020
Baby Makes Five: The effects of specific family policies in Hungary
In summary, Spéder et al found that flat-rate payment during the third to eighth birthdays likely supported higher third birth rates among parents with lower socioeconomic status, while the tax relief measure encouraged parents with higher education levels to have more than two children. The option to drop out of the labor force has probably been less appealing to highly educated mothers, unlike taking advantage of the full tax relief benefits that accompany their higher income.
Emily Frank
Dec 6, 2019
Egyre később növünk fel
Elkészült az első olyan magyar kutatás, amely egyszerre vizsgálta a felnőtté válás folyamatának több dimenzióját. Meghosszabbodott a felnőtté válás folyamata. Kiderült, azok vannak a legjobb anyagi helyzetben, akiknek az életútja leginkább megfelel a hagyományos felnőtté válás modelljének. De ők vannak a legkevesebben. Az biztos, hogy az iskolapadban töltött idő alapvetően strukturálja a fiatalok életútját.
Tóth Richárd
Nov 29, 2019
Kiderült, milyen életre számíthatnak a magyar fiatalok: a jó élet csak a kiváltságosoké
A 30-as éveik elejére a magyar fiatalok mindössze alig 10%-a tudja vagy akarja bejárni azt az életutat, amely a leginkább sikeresnek bizonyul. Azoknak a magyar fiataloknak a legkedvezőbb a helyzetük, akik hagyományos családi életutat jártak be, ez a legritkább felnőtté válási út azonban egyfajta „társadalmi kiváltság”, derült ki egy friss tanulmányból. Sokan vannak azonban, akik nem költöznek el otthonról, viszonylag hamar munkába állnak, vagy hamar családot alapítanak. Mi vár a magyar fiatalokra a felnőtté válás során?
portfolio.hu
Oct 23, 2016
„Anyám nyakán” – áldás vagy átok felnőttként a szülőkkel élni?
Egyre több fiatal felnőtt él a szülei otthonában. Az életszakaszok átalakultak, felcserélődtek, aminek gazdasági, társadalmi és pszichológiai okai is vannak. Sokan sosem hagyták még el a szülői fészket, mások viszont kényszerből vagy tudatos megfontolásból költöznek vissza a szülőkhöz saját háztartásukból. Vajon miként hat egy ilyen helyzet a szülőkre és a felnőttség határán toporgó gyermekeikre?
Fehér Mária
Sep 30, 2016
Bumerángkölykök. Mamahotel – Mítosz, hogy addig fiatal a szülő, amíg nem nő fel a gyerek
Harminc felé egyre gyakoribb a sürgetés: „Mikor kezded már élni a saját életedet?” Vagyis: meddig húzza-halasztja a párválasztást a gyerek, és mikor repül ki végre a családi fészekből? Az önálló élet kezdete mindinkább kitolódik, mert mi volna kényelmesebb, mint a mamahotel?
Tóth Ida
Jun 1, 2016
Kicsit felnőtt, kicsit gyerek
A demográfiai szakirodalom Rajmund példájára a „mamahotel” szakkifejezést használja, amiben azok a felnőttek élnek, akiknek közös jellemzője, hogy már befejezték a tanulmányaikat, de még nem alapítottak saját családot, nincs tartós partnerkapcsolatuk, gyermektelenek, és a szülői háztartásban, annak bizonyos előnyeit élvezve élnek. És mindezt a legtöbben cikinek érzik.
Munk Veronika
May 14, 2016
A fiatal felnőttek harmada a szülői otthonban ragad
A rendszerváltás óta közel duplájára nőtt Magyarországon azoknak a fiataloknak a száma, akik bár elmúltak 20 évesek, még mindig a szüleikkel élnek. Az M1 Summa című műsorában kiderült: a jelenség nem csak hazánkra jellemző, hanem az Európai Unió legtöbb tagállamára is.
hirado.hu
Jan 22, 2016
Nagyítóval kell keresni a magyar szinglit
Bár a politikusok időnként őket hibáztatják a magyarság fogyásáért, hazánkban alig élnek „igazi” szinglik. A 30-40 évesek közül valóban sokan élnek egyedül, de nem tudatosan választották ezt az életformát, s többnyire kétségbeesetten – és hiába – keresik a párjukat. Minden második „szinglinek” van gyereke.
M. László Ferenc
Dec 18, 2015
Nem a lakástól függ a gyerekvállalás
A kutató szerint a gyerekek megszületését meghatározza, hogy van-e olyan stabil párkapcsolat, amely hátteret ad a közös jövőhöz, és hogy milyen a szülők munkaerő-piaci helyzete. Ha valamelyik szülő, netán mindkettő munkanélküli vagy a munkahely elvesztésének rémével néz szembe, nem fog gyereket tervezni. A héten bejelentett lakástámogatások, vagy az építkezések áfájának csökkentése legfeljebb azt befolyásolhatja, hogy az egyébként is tervezett gyerekek megszületését mikorra időzítik a párok.
Gulyás Erika